#Mikroplast #Nanoplast #Landbruk #Environmental Impact #Sustainable Farming #ResearchInitiative #CzechRepublic #MendelUniversity #CzechAcademyofSciences #TechnologicalInnovation
De siste årene har mikro- og nanoplast i økende grad blitt fokus for global oppmerksomhet. I følge FN-data inneholder havene våre over 50 billioner mikroplastpartikler, svimlende 500 ganger mer enn stjernene i galaksen vår. Mens tilstedeværelsen av mikroplast i vannforekomster er omfattende dokumentert, mangler nøyaktige data på andre områder. Forskere fra Mendel-universitetets agronomiske fakultet i Brno har i samarbeid med kolleger fra det tsjekkiske vitenskapsakademiet begitt seg ut på et oppdrag for å utforske hvordan plastpartikler sprer seg i landbruket.
En studie fra World Wildlife Fund avslører at mennesker får i seg omtrent fem gram mikroplast per uke, tilsvarende størrelsen på et kredittkort. Den potensielle virkningen av slikt plastinntak på menneskekroppen er fortsatt et sentralt spørsmål. Mens de fleste mikroplaster er kjent for å være eliminert, oppstår det bekymringer angående nanoplast, som kan komme inn i blodet og har blitt funnet i morsmelk og den menneskelige hjernen, som fremhevet av Pavel Horký fra Institute of Animal Nutrition and Forage Crops ved Mendel University.
Horkýs forskerteam har som mål å utvikle en deteksjonsplattform for å analysere tilstedeværelsen av mikro- og nanoplast i næringskjeden, som spenner fra jord og avlinger til husdyrorganer og potensielt menneskekropper. Prosjektet, som ble startet i fjor vår, analyserer for tiden innledende prøver.
I tillegg til dyreforsøk planlegger forskerne drivhusforsøk. Mikroplast vil bli brukt på jorda der vanlige dyrkede avlinger som mais og hvete vil bli plantet. Studien skal overvåke hvordan plast beveger seg fra jorda til ulike deler av plantene.
Et delmål i prosjektet er å kartlegge forekomsten av mikroplast i jordbruksjord nær kommunale søppeldeponier. Resultater fra denne delen av forskningen forventes senere i år. Samarbeid med praktiske anvendelser er avgjørende for prosjektet, og i sluttfasen vil forskere direkte overvåke mikro- og nanoplast på utvalgte gårder i Sør-Mähren- og Vysočina-regionene i Tsjekkia.
Det ultimate analytiske verktøyet utviklet av forskerne tar sikte på å tilbys den kommersielle sektoren. På samme måte som gjeldende kontroller for mykotoksiner eller antibiotika, kan overvåking av mikroplast bli en standard, spesielt i økologisk landbruk. Metoden kan også finne anvendelse utover landbruket, potensielt i offentlig administrasjon og til og med i menneskelig vev.
Mikroplast kommer inn i naturen gjennom to hovedveier: primær mikroplast, tilstede i miljøet som små partikler, med over en tredjedel som stammer fra syntetisk klesvask, og nesten tretti prosent dannes under dekkslitasje. I tillegg oppstår sekundær mikroplast fra nedbrytning av større plastprodukter som poser eller flasker.
Dette felles forskningsprosjektet fra Mendel University og det tsjekkiske vitenskapsakademiet, fokusert på overvåking av mikro- og nanoplast, skal fortsette til 2025, støttet av Tsjekkias teknologiske byrå under Environment for Life-programmet.
Konklusjon: Studien om mikroplast i landbruket belyser ikke bare de potensielle risikoene for menneskers helse og miljøet, men understreker også viktigheten av bærekraftig jordbrukspraksis. Etter hvert som forskningen skrider frem, blir det tydelig at det å ta tak i mikroplastproblemet krever samarbeid mellom akademia, industri og beslutningstakere. Bønder og interessenter i landbruket må holde seg informert om nye funn for å implementere praksis som bidrar til en sunnere og mer bærekraftig fremtid.